Kontrola autokaru – jakie elementy obejmuje

Kontrola autokaru – jakie elementy obejmuje

Wynajem autokaru

Organizacja wycieczki czy to zagranicznej czy krajowej nieodłącznie wiąże się z dokładnym zaplanowaniem samej podróży, a co za tym idzie z wyborem odpowiedniego środka transportu. Najczęściej wybieranymi są autokary, które powinny być komfortowe – zarówno dla pasażerów, jak kierowcy oraz bezpieczne. Niezależnie od długości podróży bus powinien mieć s środku różnego typu udogodnienia. W przypadku krótkich tras liczy się przede wszystkim szybkość i bezawaryjność autokaru. Inaczej jeśli podróż trwać będzie kilkanaście godzin, wtedy w środku transportu koniecznie powinna znaleźć się toaleta, obsługa cateringowa oraz elementy, które umilą podróż, np. lampki nad siedzeniami umożliwiające czytanie czy telewizor z odtwarzaczem. Jednakże najważniejsza kwestią, o której zostało wspomniane powyżej jest bezpieczeństwo. Dlatego należy wybierać jedynie zaufane firmy przewozowe. Warto jednak zaznaczyć, że nawet najporządniejsza flota autokarowa musi przejść przegląd przed wyruszeniem w trasę. Przybliżamy na czym on polega.

Kontrola parametrów technicznych

Pojazd, który ma zostać dopuszczony do ruchu musi przejść rygorystyczne testy sprawności i kontrole wraz z przeglądami stany technicznego. Kontrola może zostać przeprowadzona przez kierowcę, mechanika lub funkcjonariusza służb mundurowych. Podczas kontroli sprawdza się długość całkowitą pojazdu, szerokość, rozstaw osi, ilość miejsc siedzących oraz wysokość. Ważnym parametrem jest dmc, czyli dopuszczalna masa całkowita – wynosi ona zazwyczaj od 8 do 17 ton z zatankowanym bakiem, bez pasażerów w środku oraz 15-27 ton z pasażerami i bagażami. Należy również sprawdzić poziom oleju, stan skrzyni biegów, układu hamulcowego, poziom płynu hamulcowego, działanie świateł, stan opon, działanie sygnału dźwiękowego, itd.

Wyposażenie, które musi być skontrolowane

Równie ważne, co stan techniczny pojazdu jest wyposażenie. I ono powinno zostać sprawdzone. Kontroluje się ilość i stan drzwi, ilość wyjść awaryjnych, stan gaśnic i apteczki pierwszej pomocy. Oprócz tego sprawdza się ogumienie dodatkowe, zabezpieczenia przed niekontrolowanym otwieraniem luku bagażowego, sprawność pasów bezpieczeństwa i wiele innych niewielkich, ale bardzo ważnych części wyposażenia autokaru.

https://www.facebook.com/emka.otwock.1/